Lisinia Doğa Alanı

Lisinia Doğa proje Alanı, Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi proje alanı, Karakent Köyü/Merkez/Burdur, Türkiye
Yayınlanan 16 Aralık 2018 / 4761
Lisinia Doğa Alanı
Kategori : Gezi
İlçe : Merkez

Lisinia, Burdur Gölü çevresinde Pisidya zamanında kurulmuş bir antik kent. Şu an kentten ayakta kalan yapı olmasa da isminin anlamından gelen felsefesiyle Doğa’da yaşatılıyor. Aynı zamanda doğan ve batan güneşin ay ışığı misali pırıltısı demek. İşte Lisinia Doğa’nın felsefesi de buradan geliyor. Doğadaki canlı ve cansız varlıklar arasındaki sonsuz uyumu; Özellikle son 30 yılda doğanın kirlenmişliği ve bunun yansıması olarak da ortaya çıkan kanseri gören Sarıca; Kendini adadığı doğal hayatın sürmesi için kolları sıvamaya karar verir.

Uzun yıllardır Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı Akçaköy’de yaşayan ailesi ile birlikte, doğa ile baş başa bir çocukluk geçiren Öztürk Sarıca; Lisinia’nın hikayesini ilk gördüğü andan itibaren çok etkilendiği “Ardıç” ağacıyla başlar. En olumsuz şartlarda yaşama direnişin simgesi olarak gördüğü, Ardıç Ağacı’nın suyu ne kadar az tükettiğini; En kıraç yerden en sulak yere kadar her yerde yaşamı sürebildiğini, insanları gölgesinde ağırlayıp, uğurladığı süreçte görür. Biraz büyüyüp kitap okumaya başlayınca Ardıç Kuşları ve Ardıç Ağacı arasındaki mükemmel uyumu öğrenir. Yere dökülen ağacın tohumları ardıç kuşunun sindirim sisteminde hayat bulur ve dışarı atılan bu tohumlar çimlenir.

Lisinia Doğa Projesi

Lisinia Doğa Projesi’nin temelleri doğa gönüllüsü Veteriner Hekim Öztürk Sarıca tarafından 2005 yılında Burdur Gölü’nün kıyısında atılmıştır. Bölgenin eski çağlardaki adı olan Psidya’nın en önemli şehirlerinden biri Lisinia’dır, merkez adını buradan alır. (Lisinia: Doğan ve batan güneşin, ay ışığının sudaki pırıltısı anlamına gelir.)

3 yıl süren izin çalışmaları sonucu Lisinia öncelikle ülkemizin ilk Yaban Hayatı Merkezlerinden birisi olarak resmiyet kazanır. Aynı dönemde tüm masrafları Öztürk Sarıca tarafından karşılanmak üzere 10 yıllığına Orman ve Su İşleri Bakanlığına bedelsiz hibe edilir. Kurulduğu yıldan beri gelişerek çeşitlenen Lisinia Doğa hali hazırda 8 farklı alt proje ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Ulaşım: Merkezimize gelmek için öncelikle Burdura gelmeniz gerekiyor. Otobüs ile ulaşabileceğiniz gibi Isparta ya da Antalya hava limanını kullanarak hava yoluyla da ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma: Burdur otogarına vardıktan sonra Burdur Merkez minibüsleri ile meydana gitmeniz gerekiyor. Meydandaki ilçe minibüsleri garından her gün saat 15:30da İlyas Köyü minibüsleri kalkıyor ve merkezin kapısında inebiliyor. Pazar günleri minibüs çalışmayabiliyor, ona göre ayarlama yapmanız iyi olur.

Taksi: Otogardan ya da meydandan taksiyle de ulaşabilirsiniz. Bize destek olmak amaçlı uygun fiyata getiren taksimiz var, bizi ararsanız iletişime geçebilirsiniz.

Özel araç: Özel araç ile geliyorsanız haritadan konum takip ederek merkezimize ulaşabilirsiniz.

İncelemeler
Henüz yorum yok, neden ilk siz olmayasınız?
İnceleme bırak
Kalite: Güven: Hizmet: