Kabak Kemane Yapımı Merkez Burdur
Kayıt Tarihi 19 Ağustos 2018 / 286
Kabak Kemane Yapımı
Sektör : Diğer
İlçe : Merkez
Telefon : 0 505 772 40 58

Kabak kemane hakkında deneyim tecrübe ve profesyonelliğimizi sergiliyoruz.  El emeği göz nuru ile tasarladığımız bu müzik aleti yapılırken; Su kabağı yukarı doğru incelen boğum altından kesilir ve üzerine yürek zarı veya deri geçirilir. Daha sonra kabağa ağaçtan sap (kol) monte edilir. Kemanenin aslı üç telli olup, daha geniş ses elde etmek için daha sonraları dördüncü bir tel ilave edilmiştir. Kabağın çapının büyük veya küçük olması elde edilecek sesin tiz veya pes olması sonucunu doğurur.

Kabak Kemane; İki eşik arası (üst ve alt eşik) normal şartlarda 32-33 cm. uzunluğunda olmalıdır. Ancak derinin az veya çok gergin olması bu uzaklığın değişmesinde etkendir. Şu anda kemanede normal bağlama telleri (çelik ve sırma) kullanılmaktadır. Ancak kemanenin doğal yapısı ile orantılı olarak keman telleri de kullanılabilir. Sazımız at kılıfından yapılmış yay ile çalınır.

Kaliteli ve gür ses elde etmek için kıllar üzerine reçine sürülür.

Burada kabak kemane‘nin nasıl yapıldığına dair kısaca bilgilendirmek istedik, oysa yapımı anlattığımız kadar değil. Önce kullanılacak malzemelerin aylar öncesi hazırlanması gerekiyor. Sonrasında şekillendirme ve parçaların uyumlu bir şekilde elden geçirerek aşama aşama toplayıp, kabak kemane kullanılabilir şekle getirdikten sonra çalmaya başlayabiliriz. Sipsi ile uyumlu bir çalgıdır.

Kabak Kemane Nasıl Yapılır?

Tekne kısmı genellikle su kabağından yapılmaktadır. Ayrıca ağaçtan yapılanı da yaygındır. Sap kısmı sert ağaçlardan yapılmaktadır. Tekne kısmının altında ağaçtan veya metalden yapılmış mil vardır. Bu mil diz üzerine konur ve çalgının sağa sola hareketi sağlanır. Yay ise bir çubuğun bir ucundan diğer ucuna at kuyruğunun kıllarının bağlanması ile yapılmaktadır. Kabak kemaneye önceleri bağırsaktan yapılan Kiriş adı verilen teller takılırken günümüzde madeni teller kullanılmaktadır. Kabak kemane

Bu müzik aleti perdesiz bir çalgı olup her türlü kromatik ses rahatlıkla elde edilebilmektedir. Sesi uzun çalma özelliğine sahiptir ve Legato, Staccato ve Pizzicato çalışlar yapılabilmektedir.

Kabak kemane siparişi ve fiyatları

Kabak kemane yapımı ve satın almak için önce sipariş vermeniz gerekiyor.
Nasıl bir ürün istediğinizi belirterek istediğiniz kabak kemane’ye sahip olabilirsiniz. Detaylı bilgi edinmek için lütfen bizimle iletişime geçin

Burdur'da
    Yorumlar
    Henüz yorum ve değerlendirme yok, neden ilk yorumcu olmayasınız?
    Bir Değerlendirme Yapın
    Kalite: Güven: Hizmet: